niedziela, 18 kwietnia 2021, imieniny: Bogusławy, Bogumiły

Wszystko o darcie

Historia

Dart to jedna z najstarszych gier barowych, która począwszy od późnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku stała się jedną z najpopularniejszych dyscyplin na świecie.

Jeżeli chodzi o pochodzenie tej gry to pod uwagę brane były: rzut oszczepem i łucznictwo. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że dart wywodzi się z łucznictwa. Faktycznie, patrząc na najstarsze typy tarcz używane do gry w darta można zauważyć, że są one jakby miniaturowymi tarczami łuczniczymi. Ponadto dart jest często nazywany grą w strzałki (arrows). Te dwa argumenty są wystarczające żeby potwierdzić Nasze sportowe dziedzictwo.

Do początków lat dwudziestych ubiegłego stulecia dart był uprawiany w różnych częściach Anglii. Jednak były to rozproszone, niepowiązane ze sobą ośrodki a jedyne mecze, jakie się odbywały to gry wewnętrzne albo przyjacielskie potyczki pomiędzy pubami leżącymi w tej samej okolicy. Po I Wojnie Światowej pierwsze Ligi związane z browarami powstały i rozrosły się do tego stopnia, że dały podwaliny pod powstanie w 1924 roku Narodowego Stowarzyszenia Darta (National Darts Association - NDA). Zawody „The News of the World” zostały zapoczątkowane w Londynie w sezonie 1927/1928 i do roku 1930 objęły swoim zasięgiem większość regionów Anglii. Całkowita ilość uczestników w sezonie 1938/1939 przekroczyła 280 tysięcy.

Zarówno browary jak i puby wskazywały tak duże zainteresowanie dartem, że do roku 1930 stał się popularnym, narodowym sposobem na spędzanie wolnego czasu w Anglii i części Walii, często wypierając dotychczasowe gry barowe (np. kręgle).

Granie w darta zwiększyło morale w wojsku podczas II Wojny Światowej. Granie było popularne zarówno w mesach oficerskich jak i w obozach jeńców wojennych. Amerykańscy żołnierze stacjonujący w Anglii zabrali darta do domu i zapoczątkowali duże zainteresowanie tą staro angielską grą w Stanach Zjednoczonych.

Zawody „The News of the World Individual Darts Championship” (Indywidualne Mistrzostwa Świata w Darta pod patronatem „The News of The World”) zaczęto ponownie rozgrywać od sezonu 1947/1948 tym razem jako turniej międzynarodowy opisywany jako „mistrzostwa, które każdy darter chce wygrać”. Były rozgrywane do roku 1990. Z końcem wojny wróciły również rozgrywki „National Team Championship” pod patronatem „The People” (po raz pierwszy rozegrane w sezonie 1938/1939). Jednak pierwotne NDA nie przetrwało wojny i mimo wielu prób, aby powołać inna organizację, która mogłaby kontrolować rozgrywki, żaden silny związek nie powstał do roku 1954 kiedy „The People” wspomógł utworzenie National Darts Association of Great Britain NDAGB (Narodowy Związek Darta Wielkiej Brytanii).

Lata 50 i 60 ubiegłego wieku były okresem, gdy dart utrzymywał się z niewielkich środków mimo tego, że uczestnictwo w zawodach było ciągle drogie. NDAGB było przedsięwzięciem, które pochłaniało ogromne środki na zakładanie lokalnych lig, jak i organizowanie najważniejszych turniejów. W latach 60 minionego wieku dart po raz pierwszy został pokazany w telewizji. Dzięki pracy British Darta Organization - BDO (Brytyjskiej Organizacji Darta założonej w 1973 roku) oraz rozpowszechnieniu telewizji dart opanował Wielką Brytanię a później resztę planety.

Lata 70 i 80 minionego stulecia były świadkiem narodzin pierwszych gwiazd darta a nazwiska jak Eric Bristow, John Lowe, Alan Evans, Jocky Wilson, Leighton Rees, Cliff Lazarenko stały się ogólnie znane.

Powołanie Professional Dart Corporation - PDC (początkowo World Darts Council - WDC) w następstwie wielkiego podziału z 1992 roku skierowało dart na nowe drogi. Zaczęto organizować turnieje dla czołowych graczy, między innymi: World Matchplay, Grand Prix i World Championship.

Dart w Polsce

Początki gry w darta w Polsce sięgają lat 90 ubiegłego wieku. Natomiast pierwsze sportowe organizacje, a mianowicie już nieistniejący Polski Związek Darta (PZD) oraz Polska Federacja Darta (PFD), powstały w roku 1997.

Wiosną 1998 roku pod patronatem PZD zostały przeprowadzone pierwsze, niewielkie turnieje regionalne. Najlepsi zawodnicy spotkali się na turnieju finałowym, który odbył się 20 czerwca 1998 roku. Był to jednocześnie turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata, które odbyły się w Hiszpani.

Otwarcie pierwszego pełnego sezonu PZD (1998/1999) miało miejsce 19 września 1998 roku w Barze Champions w Warszawie. Wówczas odbył się pierwszy turniej Polish Dart Cup (PDC). Od tego momentu zawody z cyklu PDC odbywają się nieprzerwalnie do dnia dzisiajszego. W okresie tym ruszyły również pierwsze ligi regionalne, które w następnych latach rozrosły się w sposób znaczący.

W chwili obecnej w Polsce istnieje kilka organizacji, które zrzeszają największą ilośc zawodników i zawodniczek. Do największych z nich należą: Polska Federacja Darta, Polska Federacja Sportów Kompaktowych (PolFeSK) oraz Zrzeszenie Polskich Klubów Dart (ZPKD).

Dlaczego pola do tarczy są w takiej kolejności w jakiej są?

Jest to prawdopodobnie najczęściej zadawane pytanie związane z początkiem darta. Kim była ta pokrętna osoba, która ułożyła segmenty tarczy w taki frustrujący sposób?

Osobą, której przypisuje się wynalezienie kolejności na obecnie używanej tarczy jest Brian Gamlin. Gamlin był stolarzem z miejscowości Bury z księstwa Lancashire w Anglii i wymyślił tę wkurzającą kolejność w 1896 roku w wieku 44 lat. zmarł w 1903 roku zanim opatentował swój pomysł.

W tamtych czasach wielu rzemieślników - a w szczególności ci z zacięciem stolarskim - produkowało tarcze z wiązu i topoli jako dodatkowe zajęcie. Taka chałupnicza twórczość przeważała na obszarach Anglii gdy dart zyskiwał na popularności od połowy lat dwudziestych XIX wieku i później. Powodem, dla którego tarcze były produkowane w domach a dokładniej w ogrodowych altankach, była możliwość sprzedania ich w pobliskim pubom a w rezultacie podreperowania domowego budżetu. Jednak te pieniądze bardzo rzadko wracały do domu. Tarcze były wymieniane na kredyty w pubie albo zarobione pieniądze szybko wracały z powrotem do właściciela baru.

Pola na standardowej tarczy zostały pomyślane w taki sposób, aby zmniejszyć ilość „szczęśliwych trafów”, zredukować element szczęścia i wymusić dokładność. To wszystko. Jasne i proste. Ułożenie małych cyfr po obydwu stronach dużych (np. 1 i 5 po obu stronach 20, 3 i 2 obok 17, 4 i 1 koło 18) powodowało mniej wygranych farciarzy. Toteż, jeżeli trafiasz w pole 20, karą za brak dokładności lub koncentracji jest wyrzucenie 1 lub 5.

Istnieje 2.432.902.008.761.640.000 różnych możliwości ułożenia 20 segmentów w standardowej tarczy więc można się lekko zdziwić, że sposób Gamlina jest prawie perfekcyjny.

Gamlin jest jedną wielką tajemnicą. Pomimo szczegółowych poszukiwań nie można znaleźć żadnych zapisków na temat śmierci Gamlina w roku 1903. Przeglądając dokumenty z lat 1990-1906 w dwóch księstw Lancashire i Suffolk nie można znaleźć informacji, że ktoś o takim nazwisku zakończył życie. Jednak powodem może być to, że Gamlin dużo podróżował.

Gazeta „Daily Mirror” w 1992 roku zadała pytanie: „Kto zdecydował, że pola tarczy mają być tak pomieszane i dlaczego?”. Taka było odpowiedź: „Brian Gamlin z Bury, księstwo Lancs, wprowadził ten dziwny sposób numerowania w 1896 roku w wesołych miasteczkach, chwaląc się, że nie potrzeba żadnych umiejętności. Pijani nie mieli szans, jako test trzeźwości, gra „round the clock” (w której gracz musi rzucać pola po kolei w porządku alfabetycznym) stała się wielkim sukcesem.”

Więc to jest powód dlaczego nie ma śladu o jego śmierci. Jeżeli Gamlin był objazdowym showmanem musiał spędzać poza domem, co najmniej 6 miesięcy w roku.

Ciekawostka

Dla początkujących graczy rekomendowana jest lewa część tarczy, ponieważ jest tam proporcjonalnie więcej wysokich numerów zgrupowanych (19, 8, 11, 14, 9 i 12). Nikt nie gwarantuje bardzo dużej ilości punktów przy tej taktyce, ale przynajmniej nie trafisz w pola 5 albo 1 (przynajmniej jest tak w teorii). Ta część tarczy jest nazywana „stroną żonatego”, ponieważ żonaci zawsze grają bezpiecznie! ;)