poniedziałek, 25 maja 2020, imieniny: Urbana, Grzegorza

Wszystko o darcie

Pozycja rzutowa

Jest tylko jedna prawidłowa postawa, która spełnia wszystkie wymagania prawidłowego rzutu. Prawa noga (lewa dla leworęcznych) z przodu.

Zrozumiemy to gdy przyjrzymy się etapowi celowania. Gdy celujemy ustawiamy w jednej linii cel, lotkę i oko. Podczas rzutu powinniśmy ruszać tym całym trzy-dźwigniowym systemem w dwóch płaszczyznach. To zredukuje możliwość popełnienia błędu przez wyeliminowanie ruchów ręki na boki. Łatwo zrozumieć, że nie da się tego zrobić gdyby obie stopy dotykały linii rzutu. Być może byłoby to wygodniejsze ale nie możemy tak się ustawiać.

W optymalnej postawie ramiona i tarcza tworzą kąt 90° tak samo jako stopy. Jednak większość ludzi stwierdzi, że jest to bardzo niewygodne lub wręcz niemożliwe. Więc musimy znaleźć kompromis.

Balans

W każdym momencie rzutu musisz zachować stabilną pozycję. Będzie to trudne dla początkujących i wymusi rozpoczęcie od mniejszego kąta bez zbytniego wychylania się do przodu.

  • Przeniesienie ciężaru: Ciężar ciała jest prawie w całości przeniesiony na przednią stopę podczas gdy tylna służy do zachowania równowagi. Bez względu na to w jaki sposób rozłożysz ciężar twoja postawa musi być stabilna jak polski złoty :-) Nie podnoś przedniej stopy, musi ona pozostać płasko na podłodze.
  • Wychylenie: Im bardziej się wychylisz do przodu tym bliżej będziesz tarczy (pomyśl przecież po to to robimy, nie?) jednak tym większy wysiłek i mniej stabilny rzut. Gdy wychylisz się za bardzo szybko dopadną cię bóle pleców szczególnie gdy łączysz to ze skrętem bioder. Abyś nie podupadł na zdrowiu wychylaj się z rozsądkiem. Większość zawodowców znalazło kompromis ty też powinieneś taki znaleźć. Jeżeli potrzebujesz rady spytaj Boba Andersona o jego operację pleców.
  • Balans: Za tą pracę odpowiedzialna jest tylna noga. Podnoszenie jej nie jest polecane jednak niektórzy profesjonaliści to robią, są to jednak gracze, którzy mają balans opanowany do tego stopnia, że pokonaliby cię stojąc na jednej nodze. Ponownie – nie podskakuj w czasie rzucania – „jedna stopa na podłodze” to nie tylko zasada w bilardzie. Jest również zalecana zawodnikom darta. Stopa balansująca nie musi leżeć płasko na podłodze (jest to dobre dla początkujących) tylko palce powinny jej dotykać.
  • Tors: Twoja pozycja musi gwarantować, że ciało nie będzie się ruszać podczas rzutu. Przypomnij sobie przymocowany bark z pierwszej części. Nie wyginaj pleców, utrzymuj swój kręgosłup wyprostowany. Twoje ciało musi być naprężone ale ramię musi pozostać luźne.

Podsumowując, postawa jest najłatwiejszą ale bardzo ważną częścią rzutu. Nie zaczynaj od stania przodem do tarczy gdyż to przeszkodzi prawidłowo wykonać inne etapy rzutu a ty wcześniej czy później zobaczysz, że się męczysz.