piątek, 10 kwietnia 2020, imieniny: Michała, Makarego

Wszystko o darcie

Przygotowanie

Lokalizacja

Wybór właściwego miejsca do umieszczenia tablicy jest bardzo ważną czynnością:

  • należy wybrać teren o małym natężeniu ruchu - widok pieszego z rzutką w oku albo uchu nie należy do najmilszych
  • nie powinno być żadnych przeszkód po obu stronach tarczy w odległości mniejszej niż 60-90 cm, lotka po odbiciu od jakiegoś przedmiotu może pokonać kosmiczną odległość - należy bacznie obserwować tor lotu lotki
  • teren przed tablicą długości 3,3 m i szerokość 1-1,5 m powinien być pusty
  • odpowiednia podłoga to połowa albo trochę mniej sukcesu (kamienie, gałęzie, dachówki mogą spowodować utratę cennych punktów oraz kosztowne leczenie złamanej nogi)
  • drewniana podłoga po jednej rozgrywce może wyglądać jak sito, należy ją przed tym zabezpieczyć
  • dywan na drodze od miejsca rzutu do celu, przy nie wprawnym oku może albo pechu może wyglądać jak kot perski
  • obok tarczy najlepiej po prawej stronie powinno się znaleźć miejsce na tablicę wyników
  • niezbędny może okazać się zakup specjalnej maty gumowej, która zabezpiecza podłogę, dywan przed niszczącą siłą ostrza lotki

Wieszanie tarczy

Tarcza powinna być powieszona dokładnie na wysokości 172 cm od podłogi do środka tarczy. Osobiście proponuje aby tarczę przymocować do jakiegoś innego podłoża aby ochronić ścianę przez zniszczeniem. Lepiej mieć 4 dziury niż setki albo tysiąca malutkich. Po powieszeniu tarczy jedyną czynnością, którą będziesz musiał co jakiś czas wykonywać to rotacja tablicy w celu przedłużenia jej żywotności. Będzie to możliwe tylko w tych tarczach, które maja metalową obręcz z numerami połączonymi z nią. Panuje przekonanie, że spryskiwanie tarczy wodą albo jakimś innym płynem przedłuża jej życie - radzę nie stosować się do tych rad. Należy również wyjmować lotki z tarczy przez ich wykręcenie dzięki czemu również przedłużycie żywot swoich tarcz.

Wykonanie linii rzutu

Linia rzutu (toe-line) powinna mieć najmniej 42 cm szerokości. Do jej wykonania można posłużyć się taśmą, kawałkiem metalu lub drewna. Powinna zostać umieszczona w odległości 237 cm od czoła tarczy do linii rzutu w standardowej rozgrywce. Upewnij się, że linia rzutu jest umieszczona dokładnie symetrycznie w stosunku do środka tarczy. Możesz sprawdzić to mierząc odległość obu końców linii rzutu do środka tarczy, która przy prawidłowym umieszczeniu jest jednakowa.

Minimalna odległość z lewej strony tarczy 60cm
Minimalna odległość z prawej strony tarczy 60cm
172 cm od podłogi do środka tarczy
296 cm od środka tarczy do linii rzutu
42 cm minimalna szerokość linii rzutu
237 cm od czoła tarczy do linii rzutu

Oświetlenie

Właściwe oświetlenie tablicy jest jedną z ważniejszych rzeczy, o które należy zadbać podczas rozgrywki. Należy tak oświetlić tarczę aby móc powiedzieć gdzie wylądowało lotka bez konieczności ruszania się z linii rzutów. Idealnym źródłem światła są 2 lampy umieszczone na suficie na lewo i prawo od tarczy. Źródło światła nie może być zbyt mocne tak aby nie powodowało zbyt dużego cienia.