poniedziałek, 25 maja 2020, imieniny: Urbana, Grzegorza

Wszystko o darcie

Sprzęt do gry

Aby zacząć grać w lotki należy zaopatrzyć się w dwie niezbędne rzeczy: lotki i tarczę (wyjątek stanowi sytuacja, w której chcemy pograć w lotki w jakimś klubie gdyż posiadanie automatu do gry wiąże się z posiadaniem kilku kompletów lotek, tzw. służbowych). Wybór rodzaju lotki wśród setek istniejących na rynku może okazać się nie lada wyczynem. Podczas dokonywania wyboru należy wziąć po uwagę wiele czynników, które decydują o jakości lotki. Nie należy zapomnieć o własnych upodobaniach oraz cenie, jaką przyjdzie nam zapłacić za komplet nowiutkich lotek. Z wyborem właściwej tarczy jest nieco prościej. Poniższy dział podzieliliśmy na kilka sekcji, które pomogą Wam w dokonaniu właściwego wyboru.

Rodzaje lotek

Lotka może być wykonana z drewna oraz ze stopów różnych metali, wśród których wyodrębniono lotki miękkie (soft) oraz ze stalowym czubkiem (steel).

 • Lotki drewniane nie są często używane wśród graczy. Wykonane są z lekkiego drewna z tureckimi piórami jako skrzydełka. Waga ich waha się w granicy 12 gram i nie są one dużo lżejsze od typowych lotek.
 • Mosiężne lotki są najlżejszymi opisanymi tutaj lotkami wykonanymi z metalu. Wykonane są one z lekkiego stopu miedzi i cynku, dzięki czemu są one łatwe do wykonania przez producentów. Niestety z powodu właściwości metalu uchwyt może się szybko wytrzeć powodując gorsze trzymanie lotki przez gracza. Lotki te są często używane w domach.
 • Niklowo-srebrne lotki są następnym przykładem lekkiej lotki, która jest wykonana z niklu, miedzi i cynku. Podobnie jak mosiężne są one łatwe do wykonania. Lotki te w przeciwieństwie do mosiężnych wolniej się ścierają, dzięki czemu ich żywot jest dłuższy.
 • Lotki wolframowe w przeciwieństwie do poprzednio opisywanych są cięższe. Zazwyczaj są one zbudowane z wolframu w połączeniu z niklem, co jest zaznaczone na opakowaniu np. 80-20 (80% wolframu i 20% niklu). Z powodu większej gęstości takiej lotki jej wymiary w porównaniu z poprzednio opisanymi są mniejsze, dzięki czemu lepiej je się trzyma w dłoni i ciaśniej grupują się na tablicy obok siebie. Są one trudniejsze do wykonania, wolniej się ścierają i ich żywot jest dłuższy.

Budowa lotki


czubek beczka drzewiec skrzydełko

Czubek

Lotka może mieć stalowy albo miękki czubek. Stalowy czubek może być stały, kiedy jest bardzo solidnie przymocowany do lotki bądź ruchomy, który obraca się podczas lotu. Lotka ze stałym czubkiem jest najbardziej popularną lotka na świecie (w Polsce niestety jeszcze bardzo mało popularna). Lekkie lotki z miękkim czubkiem są rzucane do elektronicznych tarczy. Miękki czubek występuje w dwóch zasadniczych odmianach: 1" i 2ba w zależności od szerokości beczki: 1" - zdecydowanie szerszy, 2ba - bardzo wąski i bardziej popularny.

 • Miękkie końcówki z gwintem 2ba do tarcz elektronicznych.
  Dostępne w kolorach: czarnym, czerwonym i białym.
DIMPLE KEYPOINT MICRO

cena: ok. 10,00 zł (100 szt.)

Zasoby pochodzą z katalogu firmy Harrows.
W ofecie są również stalowe czubki z gwintem 2ba i 1" (nie można używać do tarcz elektronicznych).

Beczka

Prawdopodobnie najważniejszym elementem budowy lotki jest uchwyt - jego kształt, materiał z jakiego został wykonany. Popularne powierzchnie beczki wykonane są w jednym z trzech stylów:

 • Ring (R) - typowe okrężne rowki
 • Knurl (K) - typowe i dodatkowe okrężne rowki
 • Contour - poziome systematyczne rowki

Podstawowe kształty typowej beczki to:

 • prosty - przez całą długość jednakowo rozszerzona
 • centralnie rozszerzony - szersza w środku w związku z umieszczeniem tam większej części masy beczki
 • torpeda - najszersza na przedzie i stopniowo zwężająca się ku tyłowi
 • bomba - najszersza w 1/4 tylniej i stopniowo zwężająca się do przodu i ku tyłowi

Powinieneś wypróbować lotki z różnymi uchwytami i wybrać tę, która najmniej ślizga się w twojej dłoni. Wszystko zależy od twojej potliwości, zatłuszczenia twojej skóry, miejsca w którym trzymasz lotkę oraz siły, jaką wywierasz na lotkę.

Niemniej beczka prosta jest najpopularniejszym i najchętniej kupowanym kształtem.

Drzewiec

Jest to krótki patyczek, który łączy korpus lotki z piórem, skrzydełkiem występujący w kilku długościach (ex-short - 28 mm, short - 35 mm, medium - 47 mm), stylach i wagach. Dłuższy drzewiec jest lepszy dla graczy o słabym rzucie lub tych, których lot jest w linii prostej, ponieważ powoduje większą stabilność lotki. Materiał, z jakiego wykonana jest lotka w niewielkim stopniu wpływa na wagę lotki. Jednak ważniejszą sprawą są sytuacje, w których lotce przytrafi się nieszczęśliwy wypadek: upadek, uderzenie jednej lotki w drugą. Metalowy drzewiec raczej nie pęknie, chociaż w niewielkim stopniu może się wygiąć. Lotki z metalowym drzewcem są droższe od plastikowych czy nylonowych. Plastikowy drzewiec jest nieprawdopodobnym połączeniem poliwęglanów i nylonu, składników, dzięki którym uzyskuje różne właściwości począwszy od miękkości i giętkości na twardości i kruchości kończąc. Plastikowy drzewiec ma tendencję do pękania gdy spadnie na ziemię w przeciwieństwie do metalowego, który się wyginają. Kompozytowy drzewiec zbudowany jest z plastikowego podkładu w połączeniu z aluminium lub innym stopem metalu trzymającym skrzydełko. Jest to dość wytrzymały drzewiec i nie rozłącza się tak łatwo jak aluminiowy. Aluminiowy drzewiec jest bardziej wytrzymały od plastikowego i kompozytowego. Ma tendencję do łatwego rozkręcania się zwłaszcza w ciężkich lotkach, łatwiej się wygina. W zależności od drzewca, który można wymienić na inny (odkręcić), a ściśle mówiąc jego długości zmienia się umiejscowienie środka ciężkości takiej lotki. Przy drzewcu ex-short przesuwa się bardziej do przodu, podczas gdy przy drzewcu dłuższym short i medium do tyłu.

Skrzydełko

Skrzydełko lub pióro znajduje się w tylnej części lotki i prowadzi ją oraz utrzymuje jej lot w linii prostej. Suma powierzchni skrzydełka, jaką ma lotka jest wprost proporcjonalna do jej stabilności. Im większe skrzydełko tym stabilniejszy i dłuższy lot. Początkujący gracze powinni zacząć grę lotką z dużym skrzydełkiem jednocześnie eksperymentując z lotką ze skrzydełkiem o różnych kształtach do czasu uzyskania perfekcji w rzucie. Zaawansowani gracze mają tendencję do używania dużego skrzydełka. Skrzydełko typu Kite - 31,4 cm², Combat - 32,1 cm², Pear - 32,7 cm² i Slim - 34,5 cm² jest przeznaczone raczej do lżejszych beczek a skrzydełko typu Vector - 38,6 cm², Standard - 38,7 cm², Vortex - 41,6 cm² dla średniej i ciężkiej lotki. Podobnie jak drzewiec tak i skrzydełko może być wykonane z różnych materiałów, jednak żaden z nich w znaczący sposób nie wpływa na efektywność i celność rzutu. Wpływają one tylko na wygląd lotki.

 • KITE
 • COMBAT
 • PEAR
 • SLIM
 • VECTOR
 • STANDARD
 • VORTEX

Są to tylko jedne z przykładów typu skrzydełka - te najpopularniejsze. Istnieje oczywiście jeszcze wiele odmian, w różnej kolorystyce i kształcie.

Typy skrzydełka:

 • Soft (Reseal Flights) - wykonane jest z elastycznego plastiku i dwie płaszczyzny są sklejone razem. Jeżeli skrzydełko w czasie użytkowania rozedrze się lub powygina może być w łatwy sposób naprawione lub wymienione na inne dostępne w wielu odmianach.
 • Hart (Poly Flights) - wykonane jest ze sztywnego plastiku, który dobrze trzyma swój kształt. Dwie płaszczyzny są fabrycznie na stałe ze sobą sklejone. Jeżeli uszkodzi się w czasie rzucania należy je wymienić na inne.
 • Nylon - wykonane jest z fabrycznie niedrącego się nylonu. Są one pośrednie między typami opisanymi powyżej.
 • Dimplex - obecnie najtwardszy typ skrzydełka w wytłoczoną fakturą. Wyboista i prążkowana powierzchnia powoduje sztywność skrzydełka.

Wszystkie typy skrzydełka mają tendencję do pękania z tyłu w miejscu połączenia dwóch płaszczyzn. Można temu zapobiec nakładając z tyłu specjalny ochraniacz wykonany z metalu lub plastiku, który przedłuża żywot tak zabezpieczonego skrzydełka (jest to jednak zbędny wydatek, gdyż często się one gubią powodując niepotrzeby koszt zakupu następnych).

Waga lotki

W ciężarze lotki ważna jest całkowita jej masa oraz miejsce, w którym znajduje się większa jej część. Waga lotki zawiera się w przedziale od 12g (czasami mniej) do 50g. Lotki o masie większej niż 30g są rzadkie. Kupując pierwszy komplet lotek powinieneś zacząć w przedziale 16-21g. Większość ludzi dobrze gra lotkami z tego przedziału, jednocześnie jest to najtańszy przedział. Kiedy lotka waży więcej musi zawierać więcej wolframu, aby utrzymać swój mały rozmiar, co jednocześnie podnosi cenę. Siła, z jaką rzucasz determinuje ciężar lotki jaką powinieneś rzucać. Im cięższa lotka tym silniejszy musi być rzut, aby lotka doleciała z linii rzutu do tarczy omijając podłogę. Istnieją również specjalne lotki, które mają regulowaną wagę (add-a-gram). Możemy zwiększyć lub zmniejszyć masę w zależności od tego jak rzucamy w danym dniu. Chociaż wydaje się, że jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto nie rozwinął umiejętności konsekwentnego rzutu to nigdy tego nie osiągnie, jeżeli za każdym razem będzie rzucał lotkami o różnej masie. Miejsce, w którym znajduje się większa część masy jest innym ważnym czynnikiem. W niektórych ciężar umieszczony jest bliżej czubka, w innych bliżej środka, a w jeszcze innych w kierunku drzewca. Rodzaj lotki zależy od typu, w jaki rzucamy, czy jest to łuk, lob czy lot w linii prostej. Lotka, w której ciężar umieszczony jest bardziej do przodu odpowiada komuś, kto rzuca lobem, podczas gdy lotka, w której ciężar umieszczony jest w środku lub z tyłu przeznaczony jest dla ludzi, których rzut jest w linii prostej.

Zakup lotki

Lotki można kupić praktycznie w każdym sklepie sportowym (również tym w Internecie, np. Dartmania). Po zapoznaniu się z sekcjami powyżej powinieneś już w miarę wiedzieć jakie lotki będą dla Ciebie najodpowiedniejsze, a przynajmniej wiedzieć, jakie by Cię interesowały. Czy będą to lotki z miękkim (można również do nich dokręcić stalowy czubek) czy stalowym czubkiem? Jest to dość istotne gdyż od tego zależy, czy będzie można grać na tarczach elektronicznych (w Polsce jest ich przeważająca większość), czy nie. W chwili obecnej producenci sprzętu elektronicznego zalecają, aby waga lotki nie przegraczała 20 g., gdyż większy ciężar może spowodować uszkodzienie sprzętu (automatu do gry), w tym również części elektronicznych. Lotki o większym ciężarze używane są tylko do tradycyjnych tarcz, tzw. sisalowych.

Niestety producenci sprzętu do gry w darta oferują tylko całe zestawy wraz w drzewcami i skrzydełkami, dlatego zalecane jest dokupienie ich osobno według własnego upodobania.

Tarcza do gry

Oryginalna tarcza wykonana jest z drewna i stanowi pierwotna odmianę tarczy. Wykonana jest z kilku różnych rodzajów drzewa, które mają kilka cech wspólnych. Po pierwsze są bardzo drogie, po drugie muszą być zamaczane w wodzie przez noc co noc, dlatego nie są odpowiednie do użytku w domach. Ten typ tarczy, można najczęściej spotkać w starych, tradycyjnych angielskich pubach. Popularna tarcza wykonana jest z gęsto upakowanego nylonowego włosia i może przetrwać lata. Inna odmianą jest bardzo popularna tarcza wykonana z tektury. Jest ona tańsza, jednocześnie szybciej ulega zniszczeniu. Tarcza, w której sieć zbudowana jest z metalowych drutów o przekroju koła czasami może być przyczyna odbicia się lotki, jeżeli trafimy w środek takiego drutu. Żeby temu zapobiec firmy produkują tarcze, których sieć zbudowana jest z drutów o przekroju trójkątnym, co ma zapobiegać odbijaniu się lotki, która w tym przypadku ześlizgnie się i trafi w jakieś pole. Bardzo popularne są tarcze elektroniczne, które mają perforowaną powierzchnię. Każda z dziurek jest rozmiaru czubka lotki soft, która wpadając w nią uruchamia czujnik informujący komputer o miejscu wylądowania lotki. Wynik uzyskany przez gracza jest automatycznie wyświetlany na tarczy. Popularna tarcza ma średnicę 45,7 cm z polem gry o średnicy 36,6 cm oraz grubością 3,7 cm. Ma ona pierścień wewnętrzny i zewnętrzny oraz środek pojedynczy (25 punktów) i podwójny (50 punktów).

Tablica wyników

Jest to typowa tablica na której pisze się kredą. Oczywiście można używać czegokolwiek ważne jest aby aktualne wyniki można było zapisać obok tarczy do gry.