poniedziałek, 25 maja 2020, imieniny: Urbana, Grzegorza

Wszystko o darcie

Złe nawyki

Wychylanie się poza linię

Zbyt duże wychylenie się powoduje utratę równowagi przez zawodnika Stopy i nogi powinny zapewnić pewną i stabilną pozycję konieczną do oddania rzutu. Skrócenie odległości do tarczy o kilkanaście cm nie jest warte przegrania meczu przez utratę równowagi. Wychylenie się wymaga napięcia wielu mięśni aby zapobiec przewróceniu się. Dlatego albo nie wychylaj się w ogóle alba jeżeli już chcesz to zrobić to w taki sposób aby przez cały czas mieć kontrolę nad równowagą.

Podnoszenie tylnej nogi

Odrywanie nogi tylnej w czasie wykonywania rzutu w celu zwiększenia jego siły jest złym nawykiem, którego musisz się szybko pozbyć. Podnoszenie nogi lub nawet jej części pozbawia cię odpowiedniej równowagi w krytycznym momencie wykonywania rzutu. Początkujący gracze myślą, że jeżeli lotka wylądowała niżej od zamierzonego celu to należy mocniej rzucić i mają trochę racji z tym, że bez podnoszenia nogi. Cała siła powinna wyjść z prawidłowej techniki rzutu i jego dokładności.

Siła rzutu

Zbyt silne rzuty nie są najlepsze ze względów bezpieczeństwa oraz techniki rzutu. Większa siła wymaga zaangażowania większej masy mięśniowej co prowadzi do większych ich napięć i wykonania niecelnego rzutu. Przy zbyt silnym rzucie lotka może odbić się od tarczy i trafić w inną osobę lub nawet w ciebie Jeżeli rzucamy do tarczy z brystolu to czoło beczki nigdy nie powinno dotykać czoła tarczy.

Obracanie się lotki

Większość lotek nie ma skrzydełek tak ukształtowanych aby wywoływały obracanie się lotki w czasie lotu. Większość tego typu przypadków jest wywoływana nieumyślnie poprzez dotknięcie lotki przez palce zaraz po jej wypuszczeniu z ręki. Należy zwolnić wszystkie palce prawie w tym samym czasie jednak nie gwałtownie aby nie zmienić właściwej pozycji lotki.

Drganie

Lotka prawie każdego początkującego gracza mocno drga. U profesjonalistów i ekspertów wcale się nie rusza. Drganie może być następstwem różnych rzeczy:

  • Lotka jest przyspieszana po linii, która może być wszystkim ale nie parabolą.
  • Szaft z piórkiem nie spełniają wymagań aerodynamicznych. Użyj standardowych kształtów piórek i średniej długości szaftów do pierwszych treningowych rzutów.
  • Bardzo prawdopodobne: grot lotki wskazuje dół w trakcie rzutu.
  • Mało prawdopodobne: grot lotki jest skierowany zbyt wysoko.